Юзабіліті сайту: основні критерії оцінки сайту

18-06-2020

У просуванні веб-сайту одним з важливих моментів є зручність його експлуатації для користувача. За це відповідає юзабіліті.

Юзабіліті (usability) - дослівно з англійської мови це слово означає - корисність, зручність використання. Користувач з перших секунд перебування на сайті повинен бачити потрібну інформацію, розібратися в подальшому функціоналі, і просто отримати естетичне задоволення від взаємодії з сайтом.

При створенні сайту залучається цілий ряд фахівців: проектувальники, маркетологи, дизайнери, і навіть професійні психологи.

Головна мета юзабіліті - зробити веб-сайт зручним для користувача, щоб відвідувачеві було легко і зручно взаємодіяти зі сторінками сайту.

Конверсія - виконання цільового дії або перехід відвідувача сайту з одного стану в інший. Наприклад, відвідувач інтернет-магазину може перейти в статус покупця, читач блогу може перейти в статус передплатника.

Як конверсії можуть виступати:

 • заробіток великих грошей;
 • збільшення кількості передплатників;
 • збільшення кількості замовлень або вхідних дзвінків;
 • інше.

Щоб збільшити кількість конверсій, поряд з іншими маніпуляціями просування сайту, необхідно провести юзабіліті веб-ресурсу.

Зміст статті::

 1. 5 принципів юзабіліті сайту.
 2. Топ-6 важливих критеріїв оцінки сайту.
  1. Дизайн веб-сайту.
  2. Контент.
  3. Принципи розміщення інформації на веб-сторінці.
  4. Спілкування з користувачем і контактна інформація.
  5. Зручність експлуатації сайту.
  6. Швидкість.
 3. Коли необхідно проводити юзабіліті-тестування?

1. 5 принципів юзабіліті сайту

Юзабіліті базується на простоті. Чим більш просту структуру сайту бачить користувач, тим простіше йому зорієнтуватися для подальших дій.

Розглянемо 5 складових юзабіліті:

1.1. Здатність до навчання - наскільки легко, вперше зайшовши на ваш сайт, користувач зможе здійснити ті чи інші дії.

1.2. Ефективність - коли користувач зайшов на ваш сайт, ознайомився з дизайном, інтерфейсом. Наскільки легко було працювати з вашим сайтом, чи була робота ефективною і чи отримав користувач потрібний результат.

1.3. Запам'ятовуваність - наприклад, якщо користувач пішов з вашого сайту. Наскільки просто і легко йому буде відновити навички роботи з вашим інтерфейсом. Чи відклалася у користувача послідовність дій, або йому знову доведеться навчатися взаємодіяти з вашим сайтом.

1.4. Помилки - скільки помилок робить користувач, наскільки вони серйозні, наскільки легко і швидко користувач може виправити ці помилки при роботі з вашим сайтом. Наприклад, користувач увійшов в один розділ меню, а потім вийшов, так як виявилося, що це зовсім не той блок, який він шукав. Далі, щоб користувач зміг знайти потрібний розділ або статтю, йому доведеться кілька разів повертатися в головне меню або проміжні розділи. Такі помилки можуть привести до того, що відвідувач втратить терпіння і піде на сайт, де буде легкий пошук або весь сайт буде побудований за принципом трьох кліків.

1.5. Задоволеність - наскільки користувачеві приємно перебувати на вашому сайті і взаємодіяти з його інтерфейсом. Чи задоволений користувач тим, що скористався саме вашим ресурсом.

2. Топ-6 важливих критеріїв оцінки сайту

2.1. Дизайн веб-сайту.

Візуальна частина сайту не повинна бути перевантажена великою кількістю деталей, кольорів, інших елементів. Ніщо не повинно відволікати від сприйняття потрібної інформації.

Особливу увагу приділіть логотипу. Більшість сайтів мають у своєму розпорядженні логотип у верхньому лівому кутку, і не потрібно намагатися змінити сформований стереотип. Користувачі всесвітньої павутини вже звикли, що логотип знаходиться саме в цьому місці. Рекомендується робити логотип з назвою сайту і у вигляді посилання на головну сторінку.

На кожній сторінці сайту обов'язково має бути назва розділу. Тобто, якщо ми зайшли в розділ "Доставка оплата", то на цій сторінці повинна бути вказана відповідна Тема. І це повинно бути зроблено на кожній сторінці, в залежності від того, в якому розділі ми знаходимося.

Дизайн сайту повинен бути адаптивний. Він повинен однаково коректно відображатися на екранах різного розміру - на планшетах, на смартфонах, на комп'ютері.

Легкий ненав'язливий дизайн - запорука гарного ставлення користувачів до вашого ресурсу.

2.2. Контент.

Довжина тексту, в залежності від тематики сайту, може бути різною. Але розміщуючи весь контент на веб-сторінці, слід розміщувати його так, щоб найважливіша інформація знаходилася вгорі. Користувач, заходячи на ваш сайт, отримує корисну і потрібну йому інформацію, а вже потім вирішує, чи потрібно йому читати довге полотно слів до кінця. У кращому випадку, він перегорне картинки.

 При написанні контенту слід враховувати такі параметри, як інформативність статті, логічна розбивка, структурування контенту, візуальне оформлення. Пріоритетну інформацію можна оформити блоками, у вигляді графіків. Послідовність розташування зображень повинна відповідати текстової інформації.

Якщо стаття досить довга, то для зручності користувача рекомендується створити зміст, а кожен рядок змісту оформити у вигляді посилання. Таким чином, користувач зможе одразу перейти в потрібний розділ статті.

Блок "Хлібні крихти" допомагає зрозуміти, в якому розділі ми знаходимося, яку статтю читаємо, і дозволяє швидко перейти зі статті в потрібний розділ. Також правильно оформлені "Хлібні крихти" допомагають пошуковим системам краще орієнтуватися по сайту і структурувати його.

В кінці статті обов'язково пропонуйте вашому користувачеві вчинити будь-яку дію - купити, перейти за посиланням, прочитати іншу статтю, замовити послугу, поставити лайк, репост і так далі.

Бережіть час ваших користувачів, і вони ще до вас повернуться!

2.3. Принципи розміщення інформації на веб-сторінці.

 • Розміщуваний на сторінці текст слід розбивати на блоки. Для цього використовують HTML-заголовки від H1 до H6, розбивають тексти на абзаци, виділяють жирним курсивом або кольором важливу інформацію.

 • Рекомендується брати середній розмір шрифту, а маленький і зовсім не використовувати, так як він важко читається. Не потрібно змушувати читача напружуватися. Рекомендований розмір шрифту 12-14 пікселів. До того ж, дрібні шрифти не люблять пошукові системи. Підбираючи шрифти, орієнтуйтеся не на фіксований розмір, а на відносні величини. Шрифти без зарубок, типу Verdana, на екрані читаються легше, ніж, наприклад, Time New Roman.
 • Намагайтеся на одному сайті не використовувати велику кількість різних шрифтів. Рекомендується 1-2 шрифта.
 • Те ж стосується і колірної гами. Не варто кожне речення робити різних кольорів, якщо цього не вимагає ситуація. Можна виділити якісь важливі слова, окремі пропозиції, щоб привернути увагу.
 • Не використовуйте тільки великі літери в тексті. Виключно прописними буквами можна зробити тільки заголовки.
 • Фон рекомендується робити білим. Це легше для сприйняття.

 • Посилання в тексті - досить важливий елемент в контенті сайту. Тому їх потрібно обов'язково виділяти. Користувач повинен бачити, що це посилання, і на нього можна клікнути, щоб перейти на іншу сторінку. Не забувайте, що посилання розміщується не тільки для зручності користувача, але і дає можливість додатково вставити ключове слово для пошукових систем.

 • Title повинні бути короткими і містити в собі пошуковий запит і, відповідно, відображати суть сторінки. Рекомендується Тайтл прописувати під пошукові системи, а Тему на сторінці - для користувача. Таким чином, користувач отримує те, що йому потрібно, а пошукові системи те, що потрібно їм.

 • Зображення рекомендується робити унікальними, хоча мало хто це робить. Деякі навіть не намагаються їх уникалізувати. Але хоча б, не забувайте прописувати їм alt. Це дає можливість зайвий раз прописати на сторінці пошуковий запит. Якщо з якихось причин картинка не завантажиться, то у неї все одно залишиться підпис - що за картинка тут повинна розміщуватися. Також картинки часто призводять пошуковий трафік.

 • Рекомендується зробити пошук по сайту, особливо якщо у вас великий портал з великою кількістю сторінок. Причому, пошук повинен бути виключно по вашому сайту. Таку форму розміщують на кожній сторінці сайту, щоб вона завжди була у користувача під рукою. Зазвичай її розміщують вгорі праворуч.

Все дуже просто - "подбай про користувача, і успіх обов'язково прийде".

2.4. Спілкування з користувачем і контактна інформація.

Якщо ваш сайт представляє яку-небудь компанію, сервіс, послугу, то обов'язковою умовою оформлення сторінок сайту є винесення на чільне місце контактних даних. Ця інформація повинна бути не тільки в шапці сайту, але і дублюватися в футері.

 Також необхідно розмістити форму для зворотного зв'язку. Тут користувач зможе, при необхідності, замовити зворотний дзвінок.

 У блогах допускається подібну форму не ставити, тому що там користувачі спілкуються через коментарі.

У будь-який момент перебування на сайті користувач повинен бути в курсі всього, що відбувається з ним. Якщо він зареєструвався, то йому потрібно повідомити, що реєстрація пройшла успішно. Було прийняте замовлення? Клієнт повинен знати про те, що його замовлення в обробці.

В інтернет-магазині однією з важливих ланок спілкування з клієнтом є "Кошик". Він також повинен бути простий у використанні, інтуїтивно зрозумілим, і представляти користувачеві всю необхідну інформацію про стан замовлення.

 Якщо користувач потрапив на "404 сторінку", то ваше завдання зробити все, щоб користувач не пішов з вашого сайту, а перейшов на іншу сторінку. Можна порекомендувати схожі товари, інші статті - аби не дати потенційному клієнту піти.

2.5. Зручність експлуатації сайту.

Тут, в першу чергу, мова йде про меню сайту, простоту переходу між розділами. Навігація повинна бути простою і зрозумілою - не тільки для користувачів, але і для пошукових систем. Навігація на всіх сторінках повинна бути однаковою. Якщо зробили верхнє меню, то воно повинно бути на кожній сторінці сайту.

 Використовуйте списки для розбивки тексту. Це буде зручно для сприйняття інформації, а пошукові системи неодмінно оцінять наявність списків в тексті.

2.6. Швидкість.

Відгук сайту повинен складати не більше 2 секунд. Якщо довше, то користувач не буде чекати. Щоб збільшити швидкість завантаження сторінок сайту, потрібно зі сторінок прибрати все, що може уповільнити його швидкість.

Швидкість завантаження сайту можна перевірити спеціальним сервісами. Для прикладу візьмемо сервіс Page Speed ​​Insights.

Швидкість завантаження сторінки сайту для мобільної версії:

Швидкість завантаження сайту для комп'ютерів:

Бережіть час ваших читачів!

 Рекомендуємо подивитися відео:

3. Коли необхідно проводити юзабіліті-тестування?

Робота над поліпшенням юзабіліті - важливий аспект у просуванні сайту. Вкрай важливо стежити за сучасними тенденціями, адже в веб-дизайні теж є свої тренди і анти-тренди. Власники і творці сайту повинні максимально постаратися, щоб зуміти зацікавити відвідувача - і на це є всього кілька секунд. В іншому випадку, користувач витратить дорогоцінні секунди на очікування завантаження сторінки і піде ні з чим.

Як зробити веб-сайт максимально зручним, зацікавити користувача і утримати його на своєму сайті? Замовте юзабіліті-тестування в WECANDOWEB - МИ попрацюємо над юзабіліті ВАШОГО САЙТУ!

Коли потрібно проводити тестування?

Бажаємо багато трафіку і високих конверсій!

Рекомендуємо подивитися відео: